راه‌اندازی MVC – جلسه ۱۱

جلسه 11 راه‌اندازی MVC

در این جلسه از آموزش ASP.NET Core راه‌اندازی MVC و تبدیل پروژه از قبل ایجاد شده خود را به شما نشان خواهیم داد. همانگونه که در جلسه دهم ساختار و معماری طراحی اپلیکیشن MVC شرح داده شد، در این جلسه پیاده سازی و راه‌اندازی آن را آغاز خواهیم کرد.

چگونه پروژه ASP.NET Core خود را MVC کنیم

  • مرحله 1: اضافه نمودن سرویس AddControllersWithViews و یا AddMvc nv در متد ConfigureServices از کلاس Startup
  • مرحله 2: اضافه نمودن مسریابی MVC در میان‌افزار UseEndpoints
  • مرحله 3: اضافه نمودن پوشه wwwroot به مسیر اصلی پروژه برای میزبانی فایل‌های ایستا
  • مرحله 4: اضافه نمودن پوشه Controllers جهت قراردادن کلاس‌های مربوط به کنترولر
  • مرحله 5: اضافه نمودن پوشه Models جهت قراردادن کلاس‌های مربوط به این بخش
  • مرحله 6: اضافه نمودن پوشه Views جهت قراردادن ویوهای اپلیکیشن

در جلسه سوم انواع پیشفرض‌های ایجاد وب‌اپلیکیشن با ASP.NET Core را به شما نشان دادیم. همچنین یک پروژه بر پایه معماری MVC را نیز راه‌اندازی نمودیم. حال از آنجا که در این دوره از آموزش ASP.NET Core قصد داریم، همه چیز را از صفر تا صد به شما آموزش دهیم، پس در این جلسه وب‌اپلیکشن خود را که توسط پیشفرض ASP.NET Core Empty ایجاد کرده بودیم، به یک وب‌اپلیکشن با معماری MVC تبدیل خواهیم کرد.

اضافه نمودن سرویس مورد نیاز راه‌اندازی MVC

برای تبدیل وب‌اپلیکیشن خود ابتدا میبایست سرویس مورد نظر را در کلاس Startup و متد ConfigureServices تعریف نماییم. به این منظور شما میبایست سرویس AddControllersWithViews و یا AddMvc را به پروژه خود اضافه نمایید. این کار با استفاده از کلاس IServiceCollection همانگونه که در قطعه کد زیر مشاهده میکنید میتواند انجام گردد.

اضافه نمودن مسریابی مورد نیاز MVC

در نسخه‌های قدیمی‌تر از نسخه 3، راه‌اندازی MVC مستلزم اضافه نمودن میان‌افزار UseMvcWithDefaultRoute و یا UseMvc در متد Configure از کلاس Startup بود. ولی با استفاده از Endpoint Routing دیگر نیازی به اضافه نمودن میان‌افزار های ذکر شده نمیباشد. در نتیجه برای اضافه نمودن مسیریابی MVC میتوان از میان‌افزار UseEndpoints استفاده نمود که در قطعه کد زیر قابل مشاهده میباشد.

اضافه نمودن ساختار فایل جهت راه‌اندازی MVC

همچنین شما میبایست ساختار Models-Views-Controllers و wwwroot را جهت اجرای فایل‌های ایستا به پروژه خود اضافه نمایید. اضافه نمودن این ساختار همانگونه که قبلا اشاره کردیم با راست کلیک بروی ریشه پروژه و انتخاب گزینه ADD و New Folder امکانپذیر میباشد.

در صورت نیاز به جزئیات بیشتر، میتوانید ویدئو آموزشی این جلسه را تماشا نمایید. همچنین برای آگاهی از جلسات بعدی این دوره آموزشی، ما را در اینستاگرام، تلگرام و یوتیوب دنبال کنید و از این طریق با ما در ارتباط باشد.

تماشای ویدیو در یوتیوب ما

دانلود اسلایدهای آموزشی این جلسه از اینجا

برچسب ها

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x