تغییر مسیریابی پیشفرض View در ASP.NET Core – جلسه ۱۸

در جلسه هجدهم از آموزش ASP.NET Core به بررسی روشهای تغییر مسیریابی پیشفرض View در ASP.NET Core خواهیم پرداخت. این جلسه ادامه جلسه هفدهم میباشد که در خصوص View مطالبی را ارائه کردیم. همچنین در آن جلسه مسیریابی پیشفرض View در ASP.NET Core مورد بررسی قرارگرفت.

چگونه مسیربابی پیشفرض View را در ASP.NET Core تغییر دهیم؟

  • مرحله1: انتخاب Overload مناسب از متد View
public virtual ViewResult View(string viewName);
  • مرحله2: ایجاد View دلخواه در مسیر مورد نظر (View میتواند حتی در خارج از پوشه Views نیز ایجاد گردد)
  • مرحله3: ارسال نام و یا مسیر و نام View دلخواه در متد View از اکشن متد موبوطه (مسیردهی میتواند نسبی (Relative) و یا مطلق (Absolute) باشد)

View Overloads

متد View دارای 4 Overload میباشد که جهت ارسال Model به View و یا تغییر View پیشفرض ASP.NET Core مورد استفاده قرار میگیرد.

View Overloads
public virtual ViewResult View();

این حالت از متد View بدون هیچ پارامتر ورودی میباشد و از مسیریابی پیشفرض ASP.NET Core برای نمایش View استفاده میکند.

public virtual ViewResult View(string viewName);

این Overload، از View یک رشته به عنوان پارامتر دریافت میکند که میتواند مسیر و نام View دلخواه باشد. استفاده از Overload را در ادامه با جزئیات بیشتر شرح خواهیم داد.

public virtual ViewResult View(string viewName, object model);

این Overload از View دوپارامتر ورودی جهت تغییر مسیر پیشفرض و ارسال یک مدل به View را دریافت میکند که مبحث ارسال داده از کنترلر به View در جلسات بعدی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

public virtual ViewResult View(object model);

این حالت از متد View یک پارامتر به عنوان ورودی دریافت میکند که جهت ارسال داده به View میباشد.

مسیردهی مطلق Absolute و نسبی Relative

جهت مسیردهی به متد View جهت نمایش View دلخواه از دو روش مطلق (Absolute) و نسبی (Relative) میتوان استفاده نمود. در روش مطلق، مسیر بدون توجه به مکان فعلی پیشفرض ارائه میگردد. در این روش، مسیردهی از ریشه Web App آغاز میگردد و تمامی جزئیات تا فایل مقصد باید ذکر گردد. در صورت استفاده از روش مطلق برای مسیردهی View، باید پسوند فایل View (cshtml در صورت استفاده از زبان برنامه‌نویسی سی شارپ) نیز ذکر گردد.

در روش نسبی (Relative)، مسیردهی بر اساس موقیعت کنونی Web App صورت میگیرد و در صورت ذکر نام View بدون ذکر مسیر، ASP.NET Core به دنبال آن View در مسیر جاری میگردد. به عنوان مثال اگر در HomeController و اکشن متد Index، مقدار خروجی را برابرReturn View("MyView"); قراردهیم، ASP.NET Core به دنبال View با نام MyView در مسیر Views/Home میگردد و آنرا نمایش خواهد داد. در مسیردهی نسبی نیازی به ذکر پسوند فایل View نمیباشد. همچنین برای رفتن به یه پوشه قبل مینوان از ../ استفاده نمود. تصویر زیر نشان دهنده چندین مثال مسیردهی مطلق و نسبی میباشد.

مسیردهی مطلق Absolute و نسبی Relative

در صورت نیاز به جزئیات بیشتر، میتوانید ویدئو آموزشی این جلسه را تماشا نمایید. همچنین برای آگاهی از جلسات بعدی این دوره آموزشی، ما را در اینستاگرام، تلگرام، یوتیوب و آپارات دنبال کنید و لیست کامل جلسات در این قسمت در دسترس شما میباشد.

تماشای ویدیو در یوتیوب ما

دانلود اسلایدهای آموزشی این جلسه از اینجا

برچسب ها

3 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x