مسیریابی (Routing) در ASP.NET Core MVC – جلسه ۱۲

این جلسه از آموزش ASP.NET Core به مبحث مسیریابی (Routing) در ASP.NET Core MVC اختصاص خواهد داشت. در این جلسه با ذکر چندین مثال عملی و انجام سناریوهای مختلف این مبحث را با جزئیات کامل خدمت شما ارائه خواهیم کرد.

عملکرد مسیریابی در ASP.NET Core

به طور کلی مسیریابی در ASP.NET Core توسط الگوی وارد شده در میان‌افزار UseEndpoints صورت میگیرد. براساس الگوی پیش‌فرض MVC بعد از نام دامنه و یا وب‌سرور میزبان، اولین قسمت مربوط به نام Controller و قسمت بعدی مربوط به Action Method در کنترلر انتخابی میباشد. ضمنا بر اساس الگو پیش‌فرض میتوان یک مقدار را به صورت انتخابی به Action Method مورد نظر توسط ارگومان id ارسال نمود.

مسیریابی در ASP.NET Core MVC

مسیریابی در ASP.NET Core MVC با توجه به الگوی وارد شده در میان‌افزار UseEndpoints، در صورت فعال بودن Endpoint Routing و یا در نسخه‌های قدیمی تر APP.NET Core در میان‌افزار UseMvcWithDefaultRoute و یا UseMVC صورت میگیرد.به صورت پیش‌فرض الگوی مسیریابی ASP.NET Core MVC به صورت {Controller=home}/{Action=index}/{id?}میباشد. در این الگو پس از نام دامنه و یا سرور میزبان، میبایست نام Controller ذکر گردد.

در قسمت بعدی مسیریابی، میبایست نام Action Method درون کنترلر انتخابی ذکر شود و در انتها در صورت نیاز یک مقدار به عنوان id به Action Method ارسال میگردد. در حالت پیش‌فرض در صورت وارد نکردن نام کنترلر و اکشن متد، اپلیکشن به صورت پیش‌فرض به کنترلر Home و اکشن متد index را فراخوانی میکند. همانگونه که انتظار میرود در صورت وجود نداشتن کنترلر Home و اکشن متد index صفحه خطا 404 که مربوط به یافت نشدن صفحه مورد درخواست میباشد ظاهر میگردد.

نمونه مسیریابی در ASP.NET Core MVC

تغییر مسیر پیش‌فرض

جهت تغییر صفحه پیش‌فرض برنامه، میتوان نام مقابل Controller را به کنترلر مورد نظر و یا نام اکشن مقابل Action را تغییر داد. همچنین میتوان هر دو مقدار پیش‌فرض را نیز تغییر داد. ضمنا برای انتخابی کردن ارگومان های ورودی، میتوان در انتهای نام ارگومان یک علامت سوال اضافه نمود.

برای دسترسی به مقدار آرگومان ورودی نیز میبایست در Action Method مربوطه یک آرگومان ورودی با همان نام در نظر گرفت. مانند مثال فوق که در اکشن متد index یک آرگومان ورودی با نام id در نظر گرفته شده است و در صورت ورود این آرگومان در URL مقدار آن به اکشن متد ارسال میگردد.

در صورت نیاز به جزئیات بیشتر، میتوانید ویدئو آموزشی این جلسه را تماشا نمایید. همچنین برای آگاهی از جلسات بعدی این دوره آموزشی، ما را در اینستاگرام، تلگرام، یوتیوب و آپارات دنبال کنید و لیست کامل جلسات در این قسمت در دسترس شما میباشد.

تماشای ویدیو در یوتیوب ما

دانلود اسلایدهای آموزشی این جلسه از اینجا

برچسب ها

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x