آموزش جامع ASP.NET Core MVC – جلسه چهارم– ساختار فایل پروژه

ASP.NET Core Tutorial Session 4

این جلسه به ساختار فایل پروژه در نسخه‌های مختلف ASP.NET اختصاص خواهد داشت. ما به شما ساختار فایل پروژه در ASP.NET Framework 4.x، ASP.NET Core و ASP.NET 5.0 را نشان خواهیم داد و به در مورد چگونگی بروزرسانی این فایل صحبت خواهیم کرد.

در فایل پروژه ASP.NET با توجه به نسخه مقصد اپلیکشن ما، عنوان نسخه به اختصار در قسمت <TargetFramework> ذکر می‌شود. جدول زیر نشان دهنده نام اختصاری و نام نمایشی (Target Framework Moniker TFM) نسخه‌های مختلف ASP.NET خواهد بود که در ادامه آن را در پروژه های عملی به شما نشان خواهیم داد.

نام اختصاری و نام نمایشی نسخه‌های مختلف ASP.NET در فایل پروژه

فایل پروژه ASP.NET Framework 4.7.2

شما برای ویرایش و مشاهده فایل پروژه در نسخه های قبلی ASP.NET ابتدا نیاز به Unload کردن پروژه داشتید. به این منظور از قسمت Solution Explorer با کلیک راست بروی پروژه امکان Unload کردن آن پروژه برای شما محیا میگردد. پس از Unload کردن پروژه، با راست کلیک مجدد بروی پروژه مورد نظر در قسمت Solution Explorer امکان ویرایش فایل پروژه برای شما میسر میشود.
در تصویر زیر شما قسمتی از ساختار یک پروژه ASP.NET Framework 4.7.2 و قسمت مربوط به ذکر فریمورک مقصد را مشاهده خواهید کرد.

ساختار فایل پروژه در ASP.NET Framework 4.7.2

همانگونه که در جدول مشاهده نمودید در فایل پروژه با مقصد ASP.NET Framework 4.x در قسمت مورد نظر، نسخه فریمورک ذکر میگردد. همچنین فایل پروژه حاوی جزییات بسیار زیادی میباشد.
از دیگر موارد این نوع پروژه به عدم امکان حذف و اضافه نمودن فایل از طریق فایل اکسپلورر به صورت مستقیم نیز میتوان اشاره کرد که در ویدئو آموزشی این جلسه به شرح این مورد نیز پرداخته ایم.

فایل پروژه ASP.NET Core 3.1 و ASP.NET 5.0

به طور کلی در ASP.NET Core و ASP.NET 5.0 جهت ویرایش فایل پروژه نیاز به Unload پروژه نمیباشد و ما مستقیما میتوانیم با راست کلیک بروی پروژه در قسمت Solution Explorer اقدام به ویرایش فایل پروژه نماییم. پسوند فایل های پروژه با توجه به زبان برنامه‌نویسی پروژه تغییر میکند. به عنوان نمونه در صورت انتخاب زبان برنامه‌نویسی سی شارپ پسوند فایل پروژه csproj خواهد بود و در صورت انتخاب زبان‌برنامه‌نویسی ویژوال بیسیک پسوند فایل vbproj خواهد بود. در تصاویر زیر فایل پروژه مربوط به فریمورک ASP.NET Core 3.1 و ASP.NET 5.0 را مشاهده خواهید کرد.

فایل پروژه فریمورک ASP.NET 5.0
فایل پروژه ASP.NET 5.0
فایل پروژه فریمورک ASP.NET Core 3.1
فایل پروژه ASP.NET Core 3.1

همانگونه که مشاهده کردید ساختار فایل پروژه در فریمورک ASP.NET Core 3.1 و ASP.NET 5.0 بسیار مشابه میباشد و طبق جدول، فریمورک مقصد در این فایل ذکر شده است. ضمنا این فایل نسبت به نسخه‌های قبلی این فریمورک دارای جزئیات بسیار کمتری بوده و رفرنس فایل‌ها و ساختار پروژه در این فایل ذکر نمیگردد. همچنین علاوه بر فریمورک مقصد، در این فایل پکیج‌های نصب شده در هر اپلیکیشن، در قسمت <ItemGroup></ItemGroup> ذکر میگردد که در حال حاضر با توجه به اینکه هنوز هیچ پکیجی برای پروژه خود اضافه نکرده‌ایم این قسمت فاقد هرگونه اطلاعات میباشد.
از دیگر موارد این فریمورک به امکان حذف و اضافه نمودن فایل به صورت مستقیم در پروژه با استفاده از فایل اکیپلورر میتوان اشاره کرد که در ویدئو آموزشی این جلسه میتوانید این مورد را نیز با جزئیات مشاهده نمایید.


در صورت نیاز به جزئیات بیشتر، میتوانید ویدئو آموزشی این جلسه را تماشا نمایید. همچنین برای آگاهی از جلسات بعدی این دوره آموزشی، ما را در اینستاگرام، تلگرام و یوتیوب دنبال کنید و از این طریق با ما در ارتباط باشد.

تماشای ویدیو در یوتیوب ما

دانلود اسلایدهای آموزشی این جلسه از اینجا

برچسب ها

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x